A leggyakoribb kifogás a polisztirolos hőszigetelés ellen, hogy műanyaggal becsomagoljuk és lezárjuk a falakat, megakadályozzuk, hogy a fal lélegezzen és a lakásban keletkező pára szabadon távozhasson a falazaton át. Itt kívánjuk megjegyezni, hogy a lakásban keletkező mintegy 120 liter pára (főzés, mosás, fürdés) mintegy 3-5 százaléka távozik a falazaton. Vagyis jól tesszük, ha nem feledkezünk meg a párátlanítás hagyományos módjáról: a szellőztetésről.
A fenti ellenvetés leginkább két esetben képezheti megfontolás tárgyát, friss vakolás esetén jelentős mennyiségű építési nedvesség keletkezik, amelynek távoznia kell a falazaton át, illetve vannak olyan faltípusok ahol létszükséglet a megfelelő páraáteresztés pl. vályog és pórusbeton ( Ytong ) esetében.
A lényeg: a falszerkezetnek páratechnikailag kifelé nyitottnak kell lennie, vagyis a szerkezetben kifelé haladva az egyes rétegek páraellenállása egyre kisebb kell, hogy legyen.
A Baumit Open rendszer esetében a perforált polisztirol lemez páraáteresztése igazodik a kerámia tégláéhoz µ=10.
A rendszer többi tagja az OpenTop vakolat és az OpenContact ragasztó, melyeknek páraáteresztő képessége pedig a perforált lemezhez igazodik. Tehát a rendszer minden eleme biztosítja a „lélegzést”.
A Baumit Open rendszer egyesíti a polisztirolos szigetelések kedvező tulajdonságait:
- kedvező ár
- könnyűalakíthatóság és csiszolhatóság
- kisebb súly
illetve az ásványgyapot szigetelések előnyeit:
- jó páraáteresztés
- természetes lakóklíma.
Összefoglalásképpen elmondhatjuk tehát, hogy a Baumit Open biztosítja
- optimális, egészséges belsőtéri klímát,
- biztos védelmet nyújt a falak penészesedése ellen,
- optimális megoldás a vályogfalak és a pórusbeton falazat utólagos hőszigetelésére
- az ÁR pedig a kőzetgyapot és a hagyományos polisztirol szigetelés egységára között helyezkedik el.